Ajánlások és tippek

Az EN 13779 európai szabvány iránymutatást nyújt a beltéri levegőminőség követelményeihez. A szabvány célja egyértelmű: Kényelmes és egészséges beltéri klíma létrehozása az elfogadható telepítési és üzemeltetési költségek fenntartása mellett. Az EN 13779 meghatározza azokat a szűrőteljesítmény-előírásokat, amelyeket a rendszereknek biztosítania kell a megfelelő beltéri levegőminőség (IDA) elérése érdekében. A szabvány figyelembe veszi a kültéri levegő minőségét (ODA) is, amelyben három szintet különböztetnek meg, az ODA1-től, ahol a tiszta levegő csak ideiglenesen szennyezett (pollen), az ODA3-ig amely az ipari városokban gyakran előforduló gáznemű szennyező anyagok és részecskék nagyon magas koncentrációját tartalmazza.

Ajánlások és tippek

Az EN 13779 a szilárd vagy folyékony részecskék teljes mennyiségét határozza meg a kültéri levegőben. A gáznemű szennyező anyagok tekintetében a CO2 koncentrációjára utal. CO, NO2, SO2 és egyéb gáznemű szerves anyagok (VOS). Az 1. táblázat az ODA-kategóriák határait mutatja. A szűrés célja a beltéri levegőminőség (IDA) egy bizonyos szintjének elérése. Négy IDA-szintet különböztetünk meg. Az IDA1 a legtisztább kategória, és az IDA 4 a leginkább szennyezett. Amint az alábbi 2. táblázat mutatja, az IDA osztályozása a CO2 szinteken alapul, összehasonlítva a külső levegő minőségével és az óránként befújt egy főre jutó levegő mennyiségével. A 3. táblázat bemutatja, hogy az ODA alapján mely szűrőosztályok (M5-től F9-ig) teljesítik az EN 779: 2002 szabványban előírt IDA eléréséhez szükséges szűrőfokozatokat. A GF jelentése gáz / aktív szénszűrő.

A szűrő hatékonysága a behatolással szemben

Melyik szűrőre van szükség a kívánt hatékonyság eléréséhez? A válasz erre a kérdésre a 4. táblázatban található. A légszűrők szűrési hatékonysága nagy mértékben függ a leválasztott részecskék mennyiségétől. A  0,3 és 1 mikron közötti átmérőjű részecskéket szubmikron részecskéknek nevezzük. Az ilyen részecskék behatolásának mértékét penetrációs tényezőnek nevezik. A penetrációs tényező az F9 osztály penetrációján alapul (penetrációs faktor 1). Az F7 szűrő penetrációja 46%, míg az M5 szűrőé már 93%. A penetrációs tényezőt az alábbiakban mutatjuk be.

Ajánlások és tippek a légszűrők cseréjéhez

Amikor a légszűrők cseréjét fontolgatjuk, a gazdaságossági szempont mindig nagy szerepet játszik. Különböző paraméterek határozzák meg, hogy ki kell-e cserélni a szűrőket. Figyelembe kell venni például a végső nyomást (energiafogyasztás), a higiéniát (baktériumok és penész szaporodása), valamint a rendszer üzemóráinak számát. Az 5. táblázatban ábrázoltuk az F5-től F9-ig terjedő szűrőosztályok kezdeti ellenállását a javasolt szűrőcsere ellenállásával szemben, azonos térfogatáram és sebesség mellett A 6. táblázat azt mutatja, hogy milyen gyakorisággal kell kicserélni az első és a második fokozatú szűrőket, valamint a recirkulációs ágak légszűrőit. A táblázat a csere gyakoriságot üzemórákban és években is kifejezi. Legalább M5 osztályú szűrőre van szükség az elszívott és friss levegő oldalon, a légtechnikai rendszerek megfelelő védelme érdekében.