PM1 légszűrő

PM1: A részecskék legveszélyesebb fajtája.

A PM1 osztályba tartozó szűrők biztosítják a legmagasabb védelmet a porszemek ellen. Ne feledje, hogy minél kisebbek a részecskék, annál veszélyesebbek is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új figyelmeztetést adott ki a világ legnagyobb városainak halálos légszennyezettségére vonatkozóan. A WHO azt állítja, hogy a rossz levegőminőség ember milliókat öl meg világszerte, valamint az egészségügyi rendszerek túlterhelésével fenyeget.

Ez a szennyezés nagy mennyiségű PM1 részecskéből áll, és sokféle egészségügyi problémát okoz, az egyszerű, de bosszantó köhögéstől a szélütésig vagy szívrohamig. A WHO szerint ma a levegőben szálló részecskék jelentik a legnagyobb környezeti kockázatot a közegészségre nézve.
A részecskék (PM) a fosszilis tüzelőanyagok elégetése és a feldolgozó ipar által kibocsájtott levegőszennyezés. Természetben is előfordulhatnak, például tengeri só és por formájában. A részecskék közvetlenül a levegőbe (primer PM) kerülnek kibocsájtásra, vagy a légkörben képződhetnek olyan gáznemű szerves anyagokból, mint kén-dioxid, nitrogén-oxid, ammónia és metán (másodlagos részecskék).

Részecske-anyag kategóriák (az ISO16890 szerint)

A részecske (PM) méret szerint van besorolva: PM10 (0,01 mm), PM2,5 (0,0025 mm) és PM1 (0,001 mm), amelyek közül az utóbbi a legkárosabb forma. Belélegzés után az különböző méretű részecskék különböző módon befolyásolják a szervezetet.

PM10: Ezek olyan részecskék, amelyek aerodinamikai átmérője kevesebb, mint 10 mikrométer. Ezeket a részecskéket gyakran durva részecskéknek nevezik, ipari szövetekből, valamint égés során keletkező részecskékből állnak. Méretükből fakadóan a részecskék a tüdőben maradnak.

PM2.5: 2,5 mikrométernél kisebb aerodinamikai átmérőjű részecskék. Ezek a részecskék másodlagos aeroszolokat és égési részecskéket tartalmaznak. Finom részecskék eljuthatnak az alsó légzőszervi traktusba.

PM1: ultrafinom részecskék, amelyek aerodinamikai átmérője kisebb, mint 1 mikrométer. Az ultrafinom por a legkárosabb változata a finom részecskéknek, mert a részecskék közvetlenül a tüdőn keresztül behatolnak a véráramba, és így a szerveinkre is hatással vannak.

A PM1 Szűrő biztosítja a legjobb védelmet a porrészecskék ellen

Ha a kültéri levegőt nem szűrjük megfelelően, nagy mennyiségű veszélyes részecske jut be a szív- és érrendszerünkbe. A beltéri levegőben már jelenlévő részecskékkel kombinálva a légminősége olyan egészségtelen szintre csökken, hogy az íróasztalát akár kis is tolhatná a szabadba. A kültéri levegő minősége a legtöbb esetben jobbak bizonyul.

A részecske hatása az emberi testre

Légzőrendszerünk külső régióit csak apró részecskék érik el: PM1. Ezek a részecskék körülbelül 0,01-1 mikron méretűek. Az, hogy ezek a részecskék a testben maradnak-e, a részecskék méretétől függ, és hogy ezek a légutak falain át tudnak-e hatolni.

A PM különböző kategóriái nem egyformán mélyen hatolnak be az emberi szervezetbe. Az alábbi infografika ábrázolja a behatolást a részecskék osztályozása alapján, és elmagyarázza, miért van értelme a PM1 légszűrőt választani.

pm1

A tiszta levegő fontossága

Belégzéskor a levegő a szájon vagy az orrunkon keresztül a légcsőbe kerül. A légcső porcgyűrűkkel erősített, ezek biztosítják, hogy a légút mindig nyitva legyen. Innen két ágra válik, az ahol tüdők hörgői találhatóak. A hörgők végén léghólyagocskák találhatók, melyek az oxigént a vérbe juttatják. Innen a vér juttatja el az oxigént a test összes többi helyére.

Ha a levegő szennyezett, a belégzés során az oxigénnel együtt járó káros részecskék mélyen a hörgőkbe, majd a véráramba kerülnek. Ez szívbetegséghez vezethet és más súlyos egészségügyi kockázatokkal is jár.