Karbantartás
A légtechnikai rendszerek nemcsak a megfelelő hőmérséklet és páratartalom fenntartásáért felelősek, hanem kulcsszerepet játszanak a levegő minőségének javításában is.
A légkezelőgépek általában több fokozatban szűrik és tisztítják a levegőt, ezáltal a kezelt térbe tiszta levegő áramlik, továbbá szabályozzák a szellőzést, hogy biztosítsák az optimális friss levegő igényt.

Légkezelő gép- és légkezelő berendezések és légtechnikai rendszerek időszakos ellenőrzése, karbantartása
- A nem megfelelően karbantartott légtechnikai rendszerek üzemeltetési költségei jelentősen megugorhatnak. A porral és egyéb szennyezőanyagokkal eltömődött szűrők növelik az energiafelhasználást, így a költségeket is.
- A karbantartás hiánya miatt kevesebb és rosszabb minőségű levegő jut a végpontokhoz, ami csökkenti a komfortérzetet.
- A rendszeres karbantartás nemcsak a berendezések élettartamát növeli, hanem az üzemeltetési költségeket is csökkenti.
A klímák és légkezelő gépek megfelelő karbantartása rendkívül fontos feladat. Javasoljuk a környezeti terhelés függvényében, de minimum évente kétszer, tavasszal és ősszel elvégeztetni. A berendezések üzemeltetése során nagy mennyiségű levegő áramlik át a készülékeken, amely különböző szennyeződéseket tartalmazhat, ezek lerakódnak a rendszerek belső felületein és akár különböző betegségek forrásai is lehetnek. A hűtő és légkezelő berendezések (légkezelőgépek, ventilátorok, belső egységek) tisztítására fertőtlenítő, szagtalanító és zsíroldó hatású tisztítószereket alkalmazunk. A nem megfelelően karbantartott légtechnikai rendszerek üzemeltetési költségei jelentősen magasabbak. A porral és egyéb szennyezőanyagokkal eltömődött szűrők növelik az energiafelhasználást, így a költségeket is.
Munkánk során ellenőrizzük a poros lerakódásokat szemrevételezéssel, fagyvédelmi zsaluk állapotát, a kondenzátum lefolyók eltömődöttségét, a ventilátorok megfelelő állapotát, működését és forgásirányát. Ellenőrizzük a légszűrők, csapágyak, ékszíjak állapotát és a berendezés valamennyi gépészeti csatlakozását. Igény esetén vizsgáljuk a feszültségeket, áramfelvételeket, automatika elemeket és a nyomások mérését is elvégezzük. A karbantartás befejezésekor részletes jegyzőkönyvet készítünk és adunk át ügyfeleink részére.

Szűrőcsere, elhasznált szűrők elszállítása, szakszerű megsemmisítése
A légkezelőgépek egységeit akkor mondhatjuk tisztának, ha a rendszer összes eleme legalább szemmel láthatólag tiszta.
A légkezelő gépek szűrőit javasoljuk a környezeti terhelés függvényében, de minimum évente kétszer cserélni, a pollenszezon végén (ősszel) és a fűtési szezon végén (tavasszal). Ügyeljünk rá, hogy a cserét megelőzően az új szűrőket eredeti csomagolásukban száraz, tiszta helyen tároljuk. Szűrőcserekor mindig védőruházatot és védőmaszkot viselünk. A cserét megelőzően megtisztítjuk a gép alkatrészeit, az új szűrő behelyezésekor különösen ügyelünk annak sértetlenségére.
A káros anyagokat tartalmazó használt szűrőket gondosan becsomagoljuk és elszállítjuk megsemmisítésre. A használt légtechnikai szűrőket veszélyes hulladékként kell kezelni. Az elszállításra és megsemmisítésre a helyi szinten érvényes környezetvédelmi előírások vonatkoznak. Az elszállított szűrőkről hivatalos hulladékkezelési, megsemmisítési jegyzőkönyvet adunk.
Szűrőcsere után jegyzőkönyvet készítünk, amelyben feltüntetjük az alábbiakat:
- a csere dátuma,
- az új szűrők pontos típusa és ellenállása,
- a következő szűrőcsere esedékessége,
- a szűrőket kicserélő személy neve.

Tűz- és füstcsappantyúk OTSZ szerinti időszakos felülvizsgálata
Az OTSZ előírás szerinti a csappantyúk karbantartását a gyártó utasításait betartva kell elvégezni.
A berendezések gyártója vagy a gyártó meghatalmazott képviselője, köteles a berendezés használatához, ellenőrzéséhez, felülvizsgálatához, karbantartásához szükséges információkat, teljesítmény nyilatkozatokat és iratokat a megrendelő vagy képviselője részére biztosítani.
A felülvizsgálatra jogosult személynek meg kell győződnie az érintett műszaki megoldás működőképességéről, hatékonyságáról, az üzemeltetői ellenőrzés, karbantartás és javítás megtörténtéről, valamint ezeket írásban dokumentálnia kell.
A karbantartást végző jogosult személy kötelezettségei:
- A jogosult személy a karbantartás során vizsgálja az időszakos felülvizsgálat megtörténtét, elvégzi a gyártó által előírt karbantartási feladatokat. Írásban dokumentálja, a működőképességet, hatékonyságot kedvezőtlenül befolyásoló körülményeket.
- A működőképesség vagy a hatékonyság hiányának megállapítását az üzemeltetőnek az ellenőrzés helyszínén annak időtartama alatt írásban jelzi.
- Indokolt esetben az üzemeltetőnek javaslatot tesz a karbantartás gyakoriságának sűrítésére.
Karbantartás lépései:
- Nyitás-zárás ellenőrzése
- Nyitott-zárt végállapotok ellenőrzése
- Tűzgátló lezárás épségének ellenőrzése
- Elektromos bekötés ellenőrzése
- Tartószerkezetek, rögzítések ellenőrzése
- Jegyzőkönyv készítése fényképes dokumentációval
Szeretne többet megtudni/rendelni?
Írjon nekünk ma egy ingyenes ajánlatért.